SMAKI – GALERIA

kuchmistrzyni Małgorzata Bieńkowska przy pracy w kuchni

Wszystkie pyszne dania
z naszej kuchni przygotowywane
są przez kuchmistrzynię
Małgorzatę Bieńkowską

Jajka

Jajka, które podajemy gościom zbieramy w naszym niewielkim, ekologicznym kurniku, gdzie szczęśliwe, wolne kury cieszą się dużym terenem na świeżym powietrzu.

Chleb

Co rano pieczemy chleb na zakwasie, który zawiera mnóstwo witamin i minerałów.

Wędliny

Sami robimy i wędzimy wędliny, bo nie chcemy jeść produktów napompowanych chemią.

Świeże ryby wędzone w naszym Folwarku

Jedząc wędzoną rybę kupioną w sklepie, rozczarowani smakiem, wspominaliśmy ryby, które jedliśmy nad morzem. Rano złowione, po południu lądują na talerzu. Kiedy sami zaczęliśmy przygotowywać i wędzić świeże ryby, smaki i wspomnienia ryb znad morza wróciły.

Mąka

Mąka z której przygotowujemy nasze pieczywo, ciasta, pierogi, pączki i placki pochodzi prosto z pobliskiego młyna w Kurzeszynie prowadzonego przez państwa Brzezińskich. Mąka jest świeża i pachnąca, a wyrabiane z niej pączki rosną dwa razy większe.

Zakąski

Przed głównym daniem, dla zaostrzenia apetytu warto zjeść małą zakąskę, taką choćby jak bliny ze śledziem i bitą śmietaną.

Zupy

Polska zupami stoi! Bez zupy obiad się nie liczy! Grzybowa z pierożkami gryczanymi, delikatny krem szparagowo – ziemniaczany z grzaneczkami, zupa dyniowa z drożdżowymi łamańcami, rosół z kołdunami, krem z białych warzyw z chruścikami z boczku, żur na zakwasie, zupa brokułową z serem cheddar, krem pomidorowy z galuszkami, zupa z ciecierzycą, pieczonymi pomidorami i smażonym rozmarynem – to nasz wybór.

Pierogi i ravioli

Wszystkie pierogi, pierożki, gnocchi, uszka, pielmieni, ravioli, kluski, kołduny robimy sami. Nasze ciasto jest cienkie i sprężyste, a farsz soczysty i dobrze doprawiony. Na zdjęciu poniżej ravioli z żółtkiem, szpinakiem i boczkiem. Po przekrojeniu wypływa z niego płynne żółtko. Cóż dodać, cóż ująć….

Pączki

Kilka lat zajęło nam odkrycie sekretu pączków. Po wielu nieudanych próbach rąbka tajemnicy uchylił nam mój wujek Waldek, kiedyś cukiernik. Po jego poradach nasze pączki zaczęły pięknie rosnąć i rumienić się. Pączki nadziewamy własnymi konfiturami z małym sekretnym dodatkiem, który nadaje im niepowtarzalny smak.

Ciasta

Wszystkie ciasta i ciasteczka, a także desery i sorbety robimy na miejscu. Nie dodajemy do nich spulchniaczy, sztucznych aromatów, barwników, ani konserwantów.

Przetwory

Nasza piwniczka pełna domowych przetworów to ważny element badowskiej kuchni. Sami robimy konfitury, powidła, morele w cukrze, syrop z kwiatów czarnego bzu. Kisimy kapustę i ogórki. Marynujemy i suszymy grzyby.

Nalewki

Nastawianie nalewek to sztuka nader trudna i wymagająca wielkiej wiedzy. My tę przygodę dopiero zaczynamy. W naszej spiżarni dojrzewa nalewka z kwiatów czarnego bzu i nalewka z pigwy.

Frykasy

Nie ma że boli! Po przedstawieniu wszyscy są głodni, więc stoły muszą być nakryte i gotowe na szturm smakoszy. I, nie wiem, jak Małgosi udaje się osiągnąć taki perfekt tajming , absolutną synchronizację z teatrem, który jest w budynku obok, ale z dokładnością elektronicznego sekundnika, na stole ląduje ostatni półmisek parujących pierogów, kiedy w jadalni pojawia się pierwszy widz… Głodny i wzruszony…